• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

> Blog > 13-co-to-jest-tarcica

E-mail Print PDF

Jakie wyróżniamy tarcice?

Tarcice możemy podzielić na dwie grupy ze względu na ich wykończenie. Rozróżniamy tarcice obrzynane i nieobrzynane. Tarcica obrzynana to „prawie” deska. Ma cztery krawędzie i przycięte końcówki. Tarcica nieobrzynana różni się od niej nieobrobionymi końcówkami. Oczywiście tarcice możemy podzielić też ze względu na rodzaj drewna, z jakiego są zrobione, czyli np. na tarcice jesionowe, bukowe czy dębowe. Można również sklasyfikować tarcice po ich grubościach. Standardowo w tartakach tnie się je na sztuki o grubości 19, 22 ,25, 32, 28 i 50mm. Cieńsze tarcice wykorzystuje się przy budowie domów, dachów, altan itp. Grubsze z kolei stają się składnikami tarasów, pomostów i innych konstrukcji, w których są ich bazą. Tarcice różnią się od siebie wyglądowo i jakościowo. Te najładniejsze i najlepsze często są przeznaczane na produkcję okien czy mebli. Brzydsze używane są w branży budowlanej lub papiernictwie.

Pocięte, i co dalej?

Po pocięciu, tarcica przechowywana nieprawidłowo zaczęłaby gnić lub dobrałyby się do niej szkodniki. Powinno się ją przechowywać w specjalnie do tego celu przygotowanych sztaplach. Tarcica przed sprzedażą powinna być wysuszona, gdyż drzewo wilgotne jest dużo słabsze niż suche. Robi się to w specjalnych piecach do suszenia drewna. Suszenie nie tylko pomaga osiągnąć drewnu jego najlepsze właściwości, ale również zabija szkodniki i mikroorganizmy, które mogłyby je uszkodzić. Wilgotne drewno mogłoby również oddawać wilgoć w wypełnienia np. domku szkieletowego i tym samym utraciłby on część swoich właściwości izolacyjnych. Nad całym procesem czuwa wykwalifikowany suszarnik, a coraz częściej – zaprogramowany do tego komputer.

 

Godziny pracy biura:

Zapraszamy w godzinach:

Od poniedziałku do piątku

od 7:00 - 15:00

Soboty

od 6:00 do 12:00

Godziny otwarcia mogą ulec zmianie

 

tel. 32 4302120

tel. kom: 533888834

Tartak w Zumi

zumi

Logowanie

Zapoznałem się z Polityką prywatności serwisu www.tartakjejkowice.pl oraz wyrażam zgodę na przetwarzanie przez TARTAK HAJDUCZEK- Michał Hajduczek, Dworcowa 33 44-290 Jejkowice, udostępnionych przeze mnie danych osobowych na zasadach opisanych w Polityce prywatności dostępnej w Serwisie. Oświadczam, że są mi znane cele przetwarzania danych oraz moje uprawnienia. Niniejsza zgoda może być wycofana w dowolnym czasie poprzez kontakt z Administratorem pod adresem biuro@tartakhajduczek.pl, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.Więcej informacji dotyczących przetwarzania danych osobowych - Obowiązek Informacyjny

Nowości w ofercie

Dołączyliśmy do naszej oferty:

STEMPLE BUDOWLANE 3 m.

stemple budowlane

Polecamy

Gościmy

We have 13 guests online

Licznik odsłon

Content View Hits : 450707