• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

> Blog > 15-jak-desk-tarasow-wybra

Jaką deskę tarasową wybrać?

E-mail Print PDF

 

deska tarasowa

Drewniany taras to marzenie wielu osób. Dlatego tak wiele z nich decyduje się na położenie deski tarasowej. Jednak na rynku dostępnych jest naprawdę wiele różnych modeli, z różnego rodzaju drewna. Możemy kupić deskę z drzew polskich i europejskich, ale również z drzew egzotycznych. Czy są jakieś główne wytyczne, czym powinniśmy się kierować przy zakupie deski?

Drewno krajowe

Jeśli chodzi o wybór desek z drzew krajowych, zdecydowanie najlepsza jest deska tarasowa zrobiona z dębu. Dąb jest drzewem twardym, a więc odpornym na zarysowania i uderzenia, a do tego ma dużą stabilność – czyli jest odporne również na wilgoć. Popularne są również deski z jesionu, modrzewia, sosny i świerku. Te ostatnie jednak ciężko znoszą warunki pogodowe, jakie mamy w Polsce. Deska tego typu, jeśli nie będzie solidnie zaimpregnowana, po nasiąknięciu wodą i wysuszeniu odkształca się i pęka. Na deskę tarasową nie nadaje się natomiast olcha i buk. Oba drewna są wyjątkowo nieodporne na wilgoć. Jeśli nie zależy nam na desce z gatunków polskich, możemy zbudować taras gatunków występujących na północy Europy. Bardzo popularna jest deska z modrzewia syberyjskiego i sosny karelskiej. Można tez kupić deski z termodrewna. To drewno, które poddawane jest działaniom wysokich temperatur, dzięki którym giną wszelkie szkodniki, bakterie i drobnoustroje.

Drewno egzotyczne

Wiele gatunków drzew egzotycznych świetnie nadaje się do produkcji deski tarasowej. Te najbardziej znane to tek, ipacho, massarnduba, bangkirai i cumaru. Deski tarasowe z tych drzew są bardzo twarde i odporne na wilgoć. Co ważne, zawierają w sobie dużo naturalnych substancji oleistych, które uniemożliwiają wchłanianie wody. Bez względu z jakich desek zdecydujemy się budować taras, należy pamiętać, że drewno trzeba pielęgnować. Powinno być zawsze zaimpregnowane. Gdy po jakimś czasie lakier zaczyna się łuszczyć, powinno się go zetrzeć i zaimpregnować taras od nowa. Dobrym pomysłem są też specjalne oleje do tarasów, które pozwalają drewnu „oddychać”.

 

Last Updated on Monday, 04 September 2017 07:33  

Godziny pracy biura:

Zapraszamy w godzinach:

6:00 - 14:00

 

tel. 32 4302120

tel. kom: 533888834

Tartak w Zumi

zumi

Logowanie


Nowości w ofercie

Dołączyliśmy do naszej oferty:

STEMPLE BUDOWLANE 3 m.

stemple budowlane

Polecamy

Gościmy

We have 5 guests online

Licznik odsłon

Content View Hits : 430069